Józan László Willem szerepében Simon Stephens Távoli dal című darabjának fotóspróbáján a fővárosi Vígszínház Házi Színpadán 2017. április 7-én. A színdarabot Szabó István rendezésében április 12-én mutatják be. MTI Fotó: Marjai János
Wunderlich József kapta a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt
Wunderlich József, a Ruttkai Éva-emlékgyűrű idei kitüntetettje a Földrengés Londonban című előadás után rendezett ünnepségen a Vígszínházban 2016 december 29-én este. MTI Fotó: Kallos Bea
A Padlás 900. előadására készülnek
December 5-én, hétfőn este 900. alkalommal látható A padlás című előadás a Vígszínházban. Presser Gábor, Sztevanovity Dusán és Horváth Péter zenés darabját Marton László rendezésében az elmúlt mintegy 29 év alatt több mint 900 ezer néző látta.
A 900. előadásra sokan eljönnek a régi szereplők közül, és jelen lesznek az előadás alkotói is – olvasható a színház MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében. Mint írják, A padlás című produkció, amely Sztevanovity Dusán meséjéből született Presser Gábor zenéjével, minden idők legsikeresebb magyar zenés játéka, amelyet az 1988. január 29-ei vígszínházi ősbemutató óta már csaknem az összes vidéki színház is műsorára tűzött.
A vígszínházi előadás sikere mintegy három évtizede töretlen, már több generáció felnőtt az előadáson. Sokan, akik egykor gyerekként látták a darabot, ma már saját kislányukkal, kisfiukkal érkeznek az előadásra.
A darab bemutatása óta A padlás 13 szerepét mintegy 60 színész, több generáció játszotta. Az egykori szereplők között volt az azóta elhunyt Kaszás Attila, Tábori Nóra, Rácz Géza, Selmeczi Roland, Sipos András, Vallai Péter és Vizy György. A főszerepet, Rádiós szerepét kifejezetten Kaszás Attila számára írták a szerzők, utána sok éven át Oberfrank Pál játszotta, akit Szőcs Artur követett a sorban. A 900. előadáson a szerepet jelenleg játszó Wunderlich József fogja énekelni a „Fényév távolság” című dalt. A fiatal művész ebben a szerepben debütált a Vígszínház színpadán. Barrabás, a gengszter és a Révész sokáig Hegedűs D. Géza volt, most egykori tanítványa, Csapó Atilla alakítja a szerepet.
Az eredeti szereposztásban két olyan színésznő is szerepelt, aki a 900. előadáson is játszik. Igó Éva Süniként 350-szer lépett színpadra, ma pedig már Mamókaként főzi a szilvásgombócot és járja a tarantellát. Pápai Erika az 530 éves Kölyök szellemként debütált, majd egy ideig Sünit alakította, most pedig újra Kölyökként játszik a darabban. Ő az, aki a legtöbbször lépett színpadra A padlásban. Mamókaként az 1988-as premieren Tábori Nórát láthatták a nézők. Lámpás szerepében a bemutatón még Rudolf Péter zsörtölődött társaival, Csőre Gábor és Király Attila után a 900. előadáson Tóth András játssza a törpe szellemet. A Rubik Ernő által tervezett, és a színháznak ajándékozott Varázskönyv titkos hajtogatási technikáját még Méhes László tanulta meg Hercegként, ma pedig Telekes Péter forgatja a könyvet. A különleges kellékből alig néhány darab létezik, az ősbemutatón kellékként szereplő Varázskönyvet a Vígszínház társulata négy évvel ezelőtt jótékony célú árverésre ajánlotta fel.
Balázs Péter Témüllerként énekelte, hogy „enyém a pálya”, a jelenleg Témüllert játszó Fesztbaum Béla Ütegként és Detektívként is színpadra lépett már. Az eredeti szereposztás Ütege Seress Zoltán, Detektívje pedig Vallai Péter volt. Robinson, a gép Sipos András hangján szólalt meg. Marton László és Presser Gábor első közös előadásával, a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című Déry-regényből készült zenés színpadi adaptációval, új műfajt teremtett Magyarországon. 28 évvel A padlás bemutatója után látható, milyen különleges helyet foglal el ez az előadás is a magyar színház történetében – hangsúlyozzák a közleményben.
További információ: „Mert kell egy hely!” A Padlás 900. előadása
Forrás: MTI